Kalendář Eurocentra

Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Mapa Eurocenter


eurolisty

Novinky z Euroskopu

10. výročí vstupu do EU - zasoutěžte si s námi!

17.03.2014

1.května tohoto roku oslaví Česká republika již 10 let členství v Evropské unii. U příležitosti tohoto jubilea si Eurocentra ve spolupráci s partnery přichystala několik soutěží pro děti a mládež. Vysokoškoláci mohou navrhnout strategii působení ČR v EU, dále se vysokoškoláci a středoškoláci utkají v kategorii o nejlepší video, středoškoláci budou moci poměřit své síly v literárním souboji a žáci základních škol budou soupeřit na poli výtvarném.

VYSOKOŠKOLÁCI,

dokážete navrhnout vlastní strategii působení ČR v EU?

Úřad vlády České republiky ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při evropské unie a Senátem parlamentu České republiky vyhlašují u příležitosti oslav deseti let ČR v EU soutěž pro studenty Vysokých škol. Soutěž je určena pro posluchače oborů evropská a mezinárodní studia, politologie, práva a dalších oborů související s tématy Evropské unie. Studenti budou mít za úkol zpracovat návrh strategie působení ČR v EU. Tento projekt představuje propojení vrcholných institucí s akademickou sférou.

O co jde?

Studenti těchto zaměřených oborů vytvoří vlastní strategii působení České republiky v EU. Tato strategie bude obshovat vymezení klíčových sektorů, zájmů a priorit, které bychom měli na půdě Bruselu prosazovat. Vlastní strategie bude psána v elektronické podobě (formální náležitosti naleznete v příloze zde). Součástí bude také prezentace v časovém rozmezí 10 - 15 minut. Prezentace by měla seznámit vᚠnávrh s tvůrci evropské politiky.

A co můžete získat?

Vítěz této soutěže získá jedinečnou možnost zúčastnit se krátkodobé stáže na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii. Související náklady se stáží budou uhrazeny. Termínem nástupu se rozumí podzim 2014 (individuální domluva).

Více informací a pravidla soutěže najdete také ZDE.

10 let v EU


 

VYSOKOŠKOLÁCI a STŘEDOŠKOLÁCI,

zkuste natočit video o EU! Fakticky jde o jediné – mít nápad a věnovat tomu čas. Když vyhrajete, tak se v létě podíváte do Bruselu.

Co se má natočit?

Video by mělo být dlouhé 2-5 minut a věnovat se jednomu z následujících témat:

  • Deset let členství České republiky v Evropské unii (přínosy členství ČR v EU)
  • EU mýma očima (můj pohled na EU)
  • Mýty o Evropské unii (obecné omyly spojené s Evropskou unii)

Do kdy se soutěží?

Termín pro odeslání videa je do půlnoci 13. dubna 2014.

Co můžete vyhrát?

Autoři třech nejlépe hodnocených videí vyhrají studijní cestu do Bruselu (předpokládaný termín: červen 2014). Autor absolutně nejlépe hodnoceného videa může absolvovat stហna Odboru informování o evropských záležitostech.

Více informací a pravidla soutěže najdete také ZDE.

Video Soutěž


 

STŘEDOŠKOLÁCI,

co pro Vás Evropská unie znamená? Literární soutěž s názvem „Naše Evropa" je určena studentům středních škol v České republice. Jejím cílem je, aby si studenti uvědomili, co všechno Evropská unie znamená, a aby formulovali svůj vztah k ní.

Kdy se to koná?

Od středy 5. března do pátku 4. dubna mohou studenti, nebo jejich učitelé, přihlásit své soutěžní literární práce. Následovat bude výběr na okresní a krajské úrovni. Vítězové celostátního kola budou známi 1. května.

Co se má napsat?

Zvolte si libovolný literární žánr a vytvořte text v rozsahu max. 2 normostrany na jedno z následujících témat:

Témata:

  • V kůži europoslance. Co byste udělali/zařídili/změnili, pokud byste byli zvoleni do Evropského parlamentu?
  • Jak se (ne)známe. V unii je 28 zemí. Jaké stereotypy o nich dneska, 10 let po vstupu do EU, v České republice panují?
  • Evropané na facebooku. Studenti zkusí navázat přes facebook nebo twitter spojení se svými vrstevníky v unijní osmadvacítce. Zjistěte co Vás spojuje, popřípadě čím žije evropská mládež jinde?
  • Moje Evropa. Ve které členské zemi EU by mladí lidé chtěli žít a pracovat?
  • Mimo soutěž: Dejme subsidiaritě přezdívku! Slovem, které málokomu co řekne, se rozumí základní pilíř unijní demokracie, podle něhož se rozhodování děje vždy na úrovni nejblíže občanům a „nahoru" se odevzdávají jen pravomoci, které nemohou být vyřešeny „dole". Dalo by se ale totéž vyjádřit jinak? Česky a srozumitelně?

Své dílo pak zašlete redakci regionálního Deníku prostřednictvím formuláře umístěného na www.denik.cz.

Co můžete vyhrát?

Vítězové dostanou šanci absolvovat seminář žurnalistické praxe s možností publikovat v regionálním Deníku a těšit se mohou i na věcné ceny. Hodil by se Vám třeba tablet od Applu?

Více informací k soutěži najdete ZDE.


 

ŠKOLÁCI VE VĚKU 10-15 LET,

dokážete umělecky ztvárnit některou z členských zemí Evropské unie? Buďte kreativní a originální! Honzíkova cesta Evropou je umělecká soutěž určena pro děti ze  základních a základních uměleckých škol.

Co se má umělecky ztvárnit?

Vyberte si jednu členskou zemi Evropské unie a ztvárněte, jak tato země vypadá, jací lidé v této zemi žijí, jaké jsou jejich zvyky a podobně. 

Při hodnocení výtvorů bude kladen důraz především na originalitu, kreativitu a použité materiály.

Jak nám své dílo zašlete?

Do 11. dubna nám ho zašlete či přineste na adresu:

Eurocentrum Karlovy Vary
Závodní 357/90
360 21 Karlovy Vary

Na každé dílo uveďte, prosím, jméno dítěte, věk, adresu školy a emailovou adresu pedagoga či školy.

Co můžete vyhrát

Pro tři nejlepší práce z Karlovarského kraje budou připraveny zajímavé deskové hry, knihy, výuková CD či prohlídka Parlamentu ČR pro celou třídu zdarma.

Více informací a pravdila soutěže můžete nalézt ZDE.

Honzíkova cesta

VLADA MMR Euroskop.cz NK EPO Evropa Jsi Ty